بررسی برنامه Duolingo، یکی از بهترین برنامه‌های رایگان آموزش و یادگیری زبان

0
2221
بررسی برنامه Duolingo، یکی از بهترین برنامه‌های رایگان آموزش و یادگیری زبان
بررسی برنامه Duolingo، یکی از بهترین برنامه‌های رایگان آموزش و یادگیری زبان

Duolingo جزء اولین برنامه‌‌های آموزش و یادگیری زبان است که به صورت رایگان عرضه شده است. این برنامه گام‌ها و مراحل زیاد و جذابی را برای آموزش و درک مفاهیم ده‌ها زبان زنده دنیا ارائه کرده است، این برنامه دارای تمرین‌های شگفت‌انگیز و رابط کاربری فوق‌العاده‌ای است بطوری که می‌توان گفت آنقدر محتوا خوب ارائه شده که بسیاری از کارشناسان این برنامه را در مقایسه برنامه‌های پولی و دارای هزینه، جزء بهترین برنامه‌های آموزش و یادگیری زبان دنیا ارزیابی می‌کنند.

این برنامه بروی نسخه دسکتاپ و دستگاه‌های تلفن‌همراه هوشمند قابل استفاده است و در حالی که برای ده‌ها زبان محتوای آموزشی ارائه می‌دهد، اما محتوای آموزشی برخی از زبان‌ها از سایرین قوی‌تر هستند. به طور مثال اگر به عنوان یک انگلیسی زبان، در حال یادگیری زبان اسپانیایی هستید. در این برنامه به راحتی می‌توانید یک پادکست اسپانیایی به همراه داستان‌های کوتاه تعاملی و حتی یک گروه گفتگو برای تمرین مهارت‌های زبانی خود پیدا کنید.

زبان‌های موجود در Duolingo

در این برنامه دوره‌های آموزشی برای حدود 30 زبان زنده دنیا وجود دارد و در آن از زبان انگلیسی به عنوان زبان پایه آموزش استفاده شده است. در این برنامه برای انگلیسی زبان‌ها آموزش زبان‌هایی نظیر چینی، دانمارکی، هلندی، فرانسوی، آلمانی، یونانی، عبری، هندی، مجارستانی، اندونزیایی، ایرلندی، ایتالیایی، ژاپنی، کره‌ای، نروژی، لهستانی، پرتغالی، رومانیایی، روسی، اسپانیایی، سوئدی، ترکی، اوکراینی، ویتنامی و برخی زبان‌های دیگر وجود دارد و دوره برخی از زبان‌ها نظیر زبان عربی نیز در حال توسعه است.

لیست زبان‌های برنامه Duolingo
لیستی از زبان‌های ارائه شده در برنامه Duolingo

اگر هم به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستید، این برنامه دارای دوره‌های آموزشی برای غیر‌انگلیسی زبان‌ها نیز هست و این افراد می‌توانند با زبان مادری خود‌ نظیر عربی، ترکی، فرانسوی، آلمانی، روسی، هندی، ژاپنی و چندین زبان دیگر از این برنامه برای آموزشی زبان انگلیسی استفاده کنند.

البته مشابه بسیاری از برنامه‌های دیگر این برنامه نیز از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند و این موضوع کار را برای فارسی زبانانی که به دنبال یادگیری زبان انگلیسی یا زبان دیگری هستند، سخت می‌کند اما از آنجایی که در این برنامه از لغات و عبارات بسیار ساده زبان انگلیسی برای انتقال مفاهیم و ارائه محتوای آموزشی استفاده شده است، اگر تسلط نسبی برروی زبان انگلیسی داشته باشید می‌توانید از این برنامه برای یادگیری زبان‌های دیگر استفاده کنید.

شعار برنامه Duolingo
شعار برنامه Duolingo

آیا استفاده از این برنامه نیاز به خرید اشتراک دارد؟

Duolingo به عنوان یک برنامه رایگان و با این شعار که همیشه رایگان خواهد بود، راه‌اندازی شده است اما مشابه بسیاری از شرکت‌ها برای تامین هزینه‌های خود نیاز به کسب درآمد دارد لذا در نسخه رایگان خود اقدام به نمایش آگهی‌های تبلیغاتی می‌کند و عدم نمایش این آگهی‌ها را منوط به عضویت و خرید اشتراک Duolingo Plus نموده است.

خرید اشتراک این بخش از برنامه هرماه حدود 9.99 دلار هزینه داشته و با عضویت در آن علاوه بر حذف تبلیغات شما امکان دسترسی به برخی از دوره‌های آموزشی این برنامه را بصورت آفلاین برروی تلفن همراه بدون هیچگونه محدودیت زمانی را خواهید داشت. این میزان دریافت هزینه در بین برنامه‌های مشابه در رده متوسط قرار دارد.

اگر می‌خواهید از اپلیکیشن این برنامه بر روی تلفن همراه مبتنی بر اندروید و iOS خود استفاده کنید، احتمالا نیاز به خرید اشتراک خواهید داشت، چراکه در اپلیکیشن این برنامه یک سیستم تحت عنوان سلامت قلب وجود دارد که میزان موفقیت شما را در تمرینات یادگیری زبان ارزیابی می‌کند.

سیستم سلامت قلب در Duolingo
نمایی از سیستم سلامت قلب در اپلیکیشن Duolingo

شما در ابتدای استفاده از اپلیکیشن این برنامه با یک سیستم سلامت قلب با پنج میله پر شروع می‌کنید و هربار که یک تمرین را اشتباه انجام دهید یکی از این میله‌های قلب را از دست خواهید و زمانی که کل این میله‌ها خالی شوند، دیگر نمی‌توانید تمرین جدیدی را انجام دهید و برای استفاده مجدد لازم است یا به مدت پنج ساعت به ازای هر میله صبر کنید یا 350 جواهر را در برنامه خود خرج کنید تا بتوانید بیشتر از این برنامه استفاده کنید. با خرید اشتراک و عضویت در بخش Duolingo Plus دیگر نیاز نیست نگران این موضوع باشید و محدودیت‌های موجود این بخش وجود نخواهد داشت.

البته در نسخه تحت وب این برنامه هیچ خبری از سیستم سلامت قلب نیست و لازم نیست شما نگران تمرین‌های اشتباه خود باشید و هنگامی که تمرینی را اشتباه انجام می‌دهید، آن تمرین مجدد برای شما تکرار می‌شود تا اینکه بالاخره درست جواب دهید. از این رو اگر قصد استفاده از این برنامه به صورت رایگان را دارید من به شدت توصیه می‌کنم از نسخه تحت وب آن برای انجام تمرین‌های آموزشی استفاده کنید.
البته مواقعی هم وجود دارد که استفاده از اپلیکیشن این برنامه ضروری است زیرا بخش‌هایی نظیر باشگاه و کلوپ آموزش در نسخه وب در دسترس نبوده و نیاز است شما برای دسترسی به این بخش‌ها از نسخه موبایلی این برنامه استفاده کنید.

ساختار و نحوه آموزش

Duolingo بسیار سازمان‌یافته و ساختارمند است. صفحه اصلی این برنامه لیستی از ماژول‌ها را به ترتیب نمایش می‌دهد و هر ماژول دارای یک عنوان گرامری (نظیر افعال، قیدها و زمان جملات) و یا عنوان موضوعی (نظیر هنر، ورزش) بوده که شامل چندین درس می‌باشد.

این ماژول‌ها در ابتدا قفل هستند و برای باز کردن قفل هر ماژول باید تعداد مشخصی از درس‌ها را پشت سر بگذارید و به طور متوسط هر درس سه یا چهار دقیقه طول می‌کشد.

نمایی از ماژول‌های برنامه Duolingo
نمایی از ماژول‌های موجود در برنامه Duolingo

درصورتی که تمام تمرین‌های یک ماژول را تکمیل کنید، در آن ماژول به سطح جدیدی می‌رسید و می‌توانید آموزش و یادگیری مطالب بیشتری را در سطوح 2، 3، 4 و یا بیشتر ادامه دهید. البته در نظر داشته باشید که بعضی از زبان‌ها به اندازه سایرین محتوا ندارند و ممکن است هر ماژول تنها یک سطح داشته باشد.
شما در این بخش بیشتر به صورت ترتیب زمانی تمرین می‌کنید. هرچه قدر پیشرفت کنید، در کنار نمایش مطالب جدید، کلمات و مفاهیمی که قبلاً یاد گرفتید دوباره ظاهر می‌شوند تا آنچه را یاد گرفته‌اید را مرور کنید.

اگر میزان تسلط شما در یک زبان از سطح مبتدی بالاتر است نیازی نیست یادگیری را از سطوح اولیه شروع کنید، شما می‌توانید در آزمون تعیین سطح این برنامه شرکت کرده تا دیگر نیازی نباشد ماژول‌هایی که به آنها تسلط دارید را مرور کنید.

طبق تجربه من، شروع یادگیری از ابتدا این برنامه روش بدی نیست چراکه این امر شما را مجبور می‌کند تا واژگان و مفاهیم اساسی زبان را مرور کنید، ضمن اینکه به شما فرصت می‌دهد تا با نحوه کار Duolingo هماهنگ شوید. با این حال، اگر شما در یک زبان بسیار با تجربه و مسلط هستید، ممکن است این برنامه به اندازه کافی چالش برانگیز نبوده و مهارت‌های شما را افزایش ندهد. چراکه این برنامه در ایجاد یک سطح دانش پایه برای انواع زبان‌ها به شما کمک می‌کند و در آنچه می‌آموزد محدود است.

مهارت خواندن و نوشتن

در Duolingo، شما در درجه اول ترجمه می‌کنید که این نوعی تمرین مهارت خواندن و نوشتن است. در این برنامه به طور معمول، شما یک کلمه، مجموعه‌ای از کلمات یا یک جمله را به زبانی که می‌آموزید، ترجمه می‌کنید. این تمرین به روش‌های مختلف نظیر انتخاب یک کلمه صحیح از لیستی کلمات و یا روش‌های دیگر انجام می‌شود.

تمرین گرامر در برنامه Duolingo
نمایی از تمرین گرامر در برنامه Duolingo

شما از طریق این تمرینات، واژگان جدید را یاد می‌گیرید، افعال را به اشکال مختلف مشاهده می‌کنید و به طور کلی به ساختار جملات در زبان جدید عادت می‌کنید. بدین شکل ترجمه کردن می‌تواند به شما در تمرین مهارت‌های دستوری نیز کمک کند.

مهارت شنیداری

تمرین مهارت شنیداری در Duolingo با استفاده از پادکست‌های این برنامه ده‌ها برابر رشد کرده است. این موضوع خصوصا برای یادگیری زبان اسپانیایی بیش از بقیه زبان‌ها در دسترس است. شما می‌توانید این پادکست‌ها را در نسخه تحت وب این برنامه پخش کنید چراکه از رابط کاربری بهتری در این بخش برخوردار است.

یک پادکست آموزشی در Duolingo
نمونه یک پادکست آموزشی به زبان اسپانیایی در Duolingo

در هر یک از این پادکست‌های 20 دقیقه‌ای، گوینده داستان‌هایی را به آرامی بیان می‌کند و در جملات خود وقفه‌هایی نیز دارد تا شنونده فرصت کافی برای درک مفاهیم جملات را داشته باشد.

علاوه بر بخش پادکست، یک بخش جدید دیگر نیز با نام داستان‌های Duolingo وجود دارد. این بخش شامل داستان‌های تعاملی است که شما ضمن اینکه به یک داستان کوتاه با صداهای طبیعی و شیوا گوش می‌دهید، به سؤالاتی درباره آنچه شنیده‌اید نیز پاسخ می‌دهید. شما این تمرین را می‌توانید به زبان‌های اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی و پرتغالی انجام دهید.

مهارت مکالمه

در هسته اصلی این برنامه، تمرین مکالمه و صحبت کردن زیاد مورد توجه قرار نگرفته است. تمرین‌های این بخش اختیاری است و شما می‌توانید در بخش تنظیمات آنها را فعال یا غیرفعال کنید.

در این برنامه شما به طور معمول چیزی را که روی صفحه قرار دارد با صدای بلند تکرار کرده یا می‌خوانید و برنامه ارزیابی می‌کند که آیا شما آن را صحیح گفته‌اید یا خیر.

نمایی از باشگاه‌ Duolingo
نمایی از باشگاه‌ Duolingo

برای کسب مهارت در این بخش به جای تکرار کردن طوطی‌وار جملات بهتر است از بخش باشگاه Duolingo استفاده کنید. در این بخش تمرین‌های‌کوتاه و فضایی برای چت و گفتگو با سایر زبان‌آموزان فراهم شده است. البته محتوای موجود در این بخش نیز بسته به هر زبان متفاوت است برای مثال در زبان اسپانیایی اعضای زیادی در این بخش فعال‌اند اما در سایر زبان‌ها نظیر رومانیایی به ندرت می‌توان فردی را برای گفتگو پیدا کرد.

Duolingo همچنین در وب سایت خود مکانی دارد به نام Events (رویدادها) که می‌توانید به دنبال زبان‌آموزانی در منطقه خود بگردید که علاقه‌مند به برگزاری جلسات حضوری و برقراری قرار ملاقات به منظور تمرین زبان هستند. من در هنگام استفاده از این قابلیت در نزدیکی خودم فردی را نیافتم. هرچند به نظر می‌رسد قرار دادن این قابلیت، تلاشی قابل ستایش است اما باتوجه به محدودیت‌های موجود، پیدا کردن فردی در نزدیکی خودتان که در حال آموزش زبان بوده و علاقمند به تمرین حضوری با شما باشد امری دشوار و بعید به نظر می‌رسد.

نتیجه‌گیری

با توجه به امکانات و قابلیت‌های موجود در برنامه Duolingo، به خصوص امکاناتی نظیر پادکست و داستان‌های تعاملی، این برنامه یکی از بهترین برنامه‌های یادگیری زبان رایگان است که می‌توانید آن ‌را پیدا کنید. البته از آنجایی که زبان پایه آموزش این برنامه زبان انگلیسی است و از زبان فارسی نیز پشتیبانی نمی‌کند، این موضوع برای فارسی زبانان چندان خوشایند نخواهد بود. اما برای کسانی که تسلط نسبی بر زبان انگلیسی داشته و علاقه‌مند به یادگیری زبان دیگری هستند، بهترین گزینه محسوب می‌شود.

شما با استفاده از این برنامه بعید نیست که از سطح یک مبتدی به تسلط کامل و یا حتی به سطح مکالمه برسید اما بطور کلی این برنامه تمریناتی را ارائه می‌دهد که به شما کمک می‌کند تا در یک زبان جدید چیزهای زیادی بیاموزید و روزانه آن‌ را تمرین کنید. استفاده از Duolingo یک روش عالی برای تکمیل یادگیری زبان چه به صورت خودآموز و چه بصورت ابزاری در کنار حضور در کلاس‌های آموزش زبان بشمار می‌آید.

امیدوارم اگر شما نیز بدنبال آموزش و یادگیری یک زبان جدید هستید از این برنامه استفاده کرده و تجربیات خود را با دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

اقتباس از وب‌سایت PCMag

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha