نقد و بررسی نرم افزار چشم من باش (Be My Eyes)؛جهان را با هم ببینیم

0
10
be-my-eyes

برنامه چشم من باش (Be My Eyes) یک تکنولوژی برای کمک به انسان است. این برنامه مثل یک دستیار بینایی کار می‌کند. ایده ابتدایی اپلیکیشن بسیار جذاب است. در مواقعی که چشم انسان قادر به تشخیص برخی موارد نیست، هوش مصنوعی این برنامه به او کمک می‌کند. جامعه هدف برنامه افراد نابینا و کم‌بینا در سراسر جهان است. شما به کمک تکنولوژی می‌توانید در یک کار خیر یا انسان دوستانه شریک شوید. در کنار تمام مزایا Be My Eyes معایب و محدودیت‌هایی هم دارد.

 

چشم من باش چیست؟

 چشم من باش یک برنامه رایگان است. این اپلیکیشن برای تلفن‌های هوشمند با سیستم‌ عامل‌های iOS و Android  در دسترس است. اپلیکیشن چشم من باش کاربران نابینا یا کم‌بینا را به داوطلبان و سفیران شرکت متصل می‌کند. در اولین قدم کاربر نابینا یا کم‌بینا از طریق تماس تصویری درخواست کمک می‌کند. مثلا کاربر از طریق برنامه درخواست کمک برای خواندن تاریخ انقضا محصول را می‌کند. سپس یکی از داوطلبان آنلاین به او وصل می‌شود و خواسته شخص را برآورده می‌کند. هیچ محدودیتی در دسترسی به برنامه وجود ندارد. کاربران از سراسر دنیا امکان اتصال به برنامه را دارند. همچنین هیچ محدویت زبانی وجود ندارد.

 

داوطلبان اپلیکیشن

اساس برنامه به‌صورت کار خیرخواهانه است. تمامی مراحل با کمک داوطلبان انجام می‌شود. اپلیکیشن چشم من باش در ابتدا داوطلبان بینا را ثبت‌نام می‌کند. شما با ثبت نام در برنامه به گروه داوطلبین برنامه اضافه می‌شوید. داوطلبان برای کمک به نابینایان و کم‌بینایان هیچ آموزشی نمی‌بینند. بهتر است که کاربران در ابتدا آموزش‌های ابتدایی و نحوه ارتباط با نابینایان را یاد بگیرند. ولی به دلیل ساده بودن اکثر فعالیت‌ها شرکت سازنده نرم‌ افزار از این کار صرف نظر کرده. هنگامی که کاربر به کمک احتیاج دارد، اعلانی برای چندین داوطلب ارسال می‌شود. اولین شخصی که به پیام پاسخ دهد به صورت خودکار به کاربر متصل می‌شود. مانند هر برنامه ارتباط جمعی دیگری، مشکلات حریم شخصی در این برنامه نیز وجود دارد. طبق قوانین برنامه برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده و حفظ حریم شخصی داوطلبان چهره آن‌ها در هیچ تماسی نمایش داده می‌شود. تنها عامل ارتباطی بین کاربر و داوطلب صداست.

تعداد داوطلبان

 • برنامه از بیش از 150 کشور دنیا داوطلب دارد.
 • بیش از 180 زبان در برنامه موجود است.
 • 1،842،812 داوطلب از زمان انتشار به برنامه ملحق شده اند.
 • 16 داوطلب برای هر 1 کاربر نابینا / کم بینا در دسترس است.
 • برنامه به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته در دسترس است.

رابط کاربری

رابط کاربری Be My Eyes بسیار ساده است. یک دکمه بزرگ در بالای برنامه وجود دارد. این دکمه برای برقراری ارتباط با داوطلبین است. یک دکمه کوچک تحت عنوان دسترسی تخصصی هم در پایین صفحه قرار دارد. این دکمه برای کاربرانی‌ست که به اطلاعات تخصصی‌تری نیاز دارند.

در حین مکالمه ویدئو به صورت زنده پخش می‌شود. ویدئو از طریق دوربین عقب گوشی گرفته می‌شود. یک دکمه در پایین صفحه برای قطع مکالمه وجود دارد. این دکمه شبیه کلید قطع تماس در برنامه Facetime است. سوالی با مضمون آیا می‌خواهید تماس را قطع کنید قبل از قطع کامل تماس از کاربران پرسیده می‌شود.

از آن‌جا که این برنامه به‌طور خاص برای نابینایان و کم‌بینایان ساخته شده، تنظیمات برنامه نیز متناسب این افراد طراحی شده. برای خواندن متن صفحه‌نمایش گوشی می‌توان از برنامه‌های Voiceover ، Talkback  و Select-to-Speak استفاده کرد. عملکرد این برنامه‌ها بسیار عالی‌ست. از قسمت ذره‌بین نیز می‌توان برای بزرگ‌نمایی نوشته‌ها استفاده کرد. همچنین برای سهولت بیش‌تر در خواندن متن‌ها اپلیکیشن Be My Eyes از فونت‌های بزرگ پشتیبانی می‌کند.

 

روش استفاده از برنامه

 استفاده از برنامه چند مرحله دارد. مراحل به صورت زیر هستند:

1- در ابتدا برای برقراری تماس دکمه اولین داوطلب (Call first available volunteer) را فشار دهید. اگر به کمک بیش‌تری نیاز دارید دکمه کمک تخصصی (Specialized Help) را فشار دهید.

2- سپس منتظر باشید تا به یک داوطلب متصل شوید. اتصال به یک نفر حدودا 5 تا 15 ثانیه طول می‌کشد.

3- به داوطلب بگویید که برای چه کاری به کمک نیاز دارید. آیا شما نیاز به خواندن برچسب دارید؟ می‌خواهید اشیا را پیدا کنید؟ به منطقه ناشناخته‌ای بروید؟

4- دوربین تلفن خود را طبق دستور داوطلب حرکت دهید.

5- در انتها پس از اتمام تماس روی دکمه پایان تماس (end call) کلیک کنید.

تنها شرط استفاده از این برنامه توانایی برقرار کردن یک تماس تلفنی است.

Be-My-Eyesنقد و بررسی برنامه MyHeriatage Deep Nostalgia را هم بخوانید.

چه انتظاری از تماس Be My Eyes داشته باشیم

 

 تجربه ثابت کرده که داوطلبان Be My Eyes همیشه در کمک به کاربران در انجام کارهای مختلف بسیار عالی بوده اند. داوطلبان بسیار حرفه‌ای و مشتاق کمک کردن هستند.

گاهی اوقات ممکن است داوطلبان در مناطق شلوغی باشند. حضور در محیط‌های پر سروصدا می‌تواند بر کیفیت تماس تاثیر منفی بگذارد. البته احتمال این اتفاق بسیار کم است. ولی در صورت وقوع این اتفاق می‌توانید تماس خود را قطع و به فرد دیگری وصل شوید.

به دلیل ساده بودن کارها، تماس‌های برنامه خیلی طولانی نیست. اکثر تماس‌ها کمتر از 1 دقیقه طول می‌کشند. بنابراین اگر دوست دارید به عنوان داوطلب در برنامه ثبت نام کنید ولی نگران وقت خود هستید، جای هیچ نگرانی از این بابت نیست.

 

راهنمای تخصصی (Specialized Help)

 بخش Specialized Help برای کاربرانی‌ست که برای تجهیزات و وسایل الکترونیکی خود به پشتیبانی فنی رایگان نیاز دارند. افرادی که در بخش راهنمایی تخصصی فعالیت می‌کنند کارمندان حرفه‌ای و حقوق‌بگیر هستند که برای کار با نابینایان و کم بینایان آموزش دیده‌اند. پشتیبانی فنی Be My Eyes فقط در ساعات مشخص در دسترس است. ولی اگر مشکلی برای کار با نرم افزارهای مایکروسافت (Microsoft) داشتید، پشتیبانی این مجموعه 24 ساعته در دسترس شماست.

به‌طور کلی در صورتی که هرگونه مشکلی در کار با نرم افزارهایی نظیر ورد (Word) ، اکسل (Excel) و … داشتید می‌توانید از پشتیبانی رایگان مایکروسافت استفاده کنید.

چه موقعی از چشم من باش استفاده کنید

نمی‌توان برای هر موردی از داوطلبان برنامه کمک گرفت. مواقعی که در صورت نیاز می‌توانید از داوطلبین کمک بگیرید شامل موارد زیر است:

 • پیدا کردن یک شی در اتاق
 • کمک برای شناسایی خرابی و نششتی
 • خواندن برچسب‌های دارویی بدون نسخه
 • تعیین دستورالعمل‌های مراقبت از لباس
 • خواندن دست خط روی کاغذ

 

ممنوعیت و محدودیت

مثل هر برنامه دیگری، این اپلیکیشن نیز محدودیت‌هایی دارد. در برخی مواقع منع قانونی برای استفاده از چشم من باش وجود دارد. این موارد به صورت زیر است:

 • کمک برای عبور از خیابان به دلیل تاخیر ویدئویی
 • در حمام‌های عمومی (خلاف مقررات ایالات متحده است)
 • در فرودگاه (به دلایل مسائل امنیت پرواز)

Be-My_eyes

گوگل لنز به شما کمک می‌کند همه‌چیز را دقیق‌تر ببینید. معرفی گوگل لنز را بخوانید.

آیا باید Be My Eyes را بارگیری کنم؟

برنامه Be My Eyes بسیار کاربردی‌ست. این برنامه برای کمک به افرادی که مشکلات شدید بینایی دارند ساخته شده. هیچ نقطه ضعفی در نرم افزار دیده نمی‌شود. به‌طور کلی اگر مشکل بینایی دارید و علاقه‌مند هستید که یک نفر در بعضی مواقع به شما کمک کند، این برنامه گزینه ایده‌آل شماست. اگر دوست دارید در فعالیت انسان دوستانه شرکت و به افراد نیازمند کمک کنید، همین الان برنامه را نصب کنید.

 

نگاه کلی

چند لحظه چشم‌های خود را بنندید و به دنبال یک وسیله در اتاق بگردید. آیا موفق شدید وسیله را پیدا کنید؟ تاریکی طعم تلخی دارد. افراد نابینا به دلیل عدم آگاهی محیطی همواره در معرض خطر هستند. نرم‌افزار چشم من باش را می‌توان ادای دین تکنولوژی به این دسته از افراد دانست. این برنامه از هر جهت عالی‌ست.

 

منبع: thegaurdian

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha